Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Stříbrná kilogramová sběratelská medaile Statutární město Pardubice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Seznam statutárních měst České republiky se postupně rozrůstá – v současnosti je jich 27 – a stejně tak se rozrůstá cyklus sběratelských medailí České mincovny s motivy našich nejvýznamnějších sídel. V roce 2019 se v jednom kilogramu ryzího stříbra objevují Pardubice.

Dějiny města jsou spojené se dvěma proslulými šlechtickými rody. Prvním byli pánové z Pardubic v čele s Arnoštem, prvním českým arcibiskupem, jehož závěť z roku 1340 je prvním dokladem o existenci Pardubic jako poddanského městečka. Znak pánů z Pardubic – stříbrnou polovinu koně se zlatou uzdou na červeném štítu – používá město dodnes. V roce 1491 Pardubice koupil Vilém II. z Pernštejna. Nejmocnější šlechtic českého království se pustil do velkorysé přestavby, kterou ještě urychlil velký požár v roce 1507. S touto proměnou souviselo i vybudování kvalitního opevnění v podobě hradeb s příkopem, z něhož se do dnešních dní dochovala pouze jedna část. Je jí takzvaná Zelená brána, které dala jméno měděná střecha. Cenná stavba, která prošla řadou přestaveb, se skládá z brány a 59 metrů vysoké věže, která nabízí výhled na historické městské jádro.

Medailérka Irena Hradecká, DiS., si zvolila Zelenou bránu jako ústřední motiv averzní strany medaile. Další výtvarník České mincovny Ladislav Vraný pak zpracoval letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové medaile, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31460-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...