Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Stříbrná kilová investiční medaile Statutární město Jihlava stand
Zpět

Stříbrná kilová investiční medaile Statutární město Jihlava stand

Orientační cena (včetně DPH)
44 950 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
31522-730
Sběratelská série


Statutární města

Patnáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jednoho kilogramu ryzího stříbra, je centrum kraje Vysočina – Jihlava.

Jihlava má ke stříbru velmi blízko. Původně slovanská tržní ves se totiž krátce po objevu bohatých stříbrných žil v polovině 13. století stala vzkvétajícím kosmopolitním městem, které tehdy předčila snad jenom Praha. Do města přicházeli důlní odborníci, řemeslníci a obchodníci z nejvýznamnějších evropských hornických středisek. Movití podnikatelé si mohli dovolit budovat nákladné a honosné kamenné domy s podloubím. Ve městě se také razily mince. Takové bohatství bylo třeba střežit – město samotné bylo chráněno mohutným opevněním, ale proslulo také svým vlastním soupisem právních norem. Poučení v jihlavském horním právu později hledala i Kutná Hora a stalo se podkladem pro proslulý zákoník krále Václava II. „Ius Regale Montanorum“.

Součástí jihlavského opevnění byla pětice bran. Do dnešních dní se dochovala jediná – Brána Matky Boží, kterou medailérka Petra Brodská, DiS., umístila na averzní stranu medaile. Kompozici averzu dotváří ještě letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Materiál
Stříbro
Váha
1000 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
90 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslo
31522-730
Emisní náklad
24 ks
Datum emise
červen 2020
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna