Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Jihlava stand

Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Jihlava stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
48 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Patnáctá stříbrná medaile o hmotnosti jedné poloviny kilogramu, která vychází v rámci cyklu České mincovny věnovaného našim statutárním městům, představuje Jihlavu.

Malá vesnice na břehu řeky Jihlavy se zpočátku ničím nelišila od jiných středověkých tržních osad. To se však změnilo koncem 40. let 13. století, kdy zde došlo k objevu bohatých stříbrných žil. Stříbrná horečka přilákala horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy, a protože vesnice jejich potřebám nestačila, začalo se na protějším břehu řeky budovat nové, velkoryse pojaté město. Nejen z důlního podnikání, ale také z ražby mincí plynulo velké bohatství, které vedlo k rychlému rozkvětu Jihlavy a kolonizaci okolního kraje. Stříbrná pokladnice českého království získala královská privilegia a brzy se stala jedním z nejmocnějších měst celé země. Přestože stříbra ubývalo, hornická činnost se v Jihlavě provozovala celých 500 let…

Medailérka Petra Brodská, DiS., umístila na averzní stranu medaile Bránu Matky Boží, která vznikla již v době výstavby města. Součást opevnění, které bránilo jihlavské bohatství, prošla gotickými a renesančními úpravami a dnes je chráněnou kulturní památkou. Kompozici averzu dotváří ještě letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31523-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...