Stříbrná kilová medaile Statutární město Jihlava stand

Stříbrná kilová medaile Statutární město Jihlava stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Patnáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jednoho kilogramu ryzího stříbra, je centrum kraje Vysočina – Jihlava.

Jihlava má ke stříbru velmi blízko. Původně slovanská tržní ves se totiž krátce po objevu bohatých stříbrných žil v polovině 13. století stala vzkvétajícím kosmopolitním městem, které tehdy předčila snad jenom Praha. Do města přicházeli důlní odborníci, řemeslníci a obchodníci z nejvýznamnějších evropských hornických středisek. Movití podnikatelé si mohli dovolit budovat nákladné a honosné kamenné domy s podloubím. Ve městě se také razily mince. Takové bohatství bylo třeba střežit – město samotné bylo chráněno mohutným opevněním, ale proslulo také svým vlastním soupisem právních norem. Poučení v jihlavském horním právu později hledala i Kutná Hora a stalo se podkladem pro proslulý zákoník krále Václava II. „Ius Regale Montanorum“.

Součástí jihlavského opevnění byla pětice bran. Do dnešních dní se dochovala jediná – Brána Matky Boží, kterou medailérka Petra Brodská, DiS., umístila na averzní stranu medaile. Kompozici averzu dotváří ještě letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31522-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...