Stříbrná kilová medaile Statutární město Teplice stand

Stříbrná kilová medaile Statutární město Teplice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
24 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Statutární města

Šestnáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Teplice.

Druhé nejstarší české lázně byly v minulosti jednou z nejmódnějších sezónních destinací v Evropě. Pro jejich vybranou kulturu a barokní architekturu se jim přezdívalo Malá Paříž. Roku 1712 do Teplic zavítal ruský car Petr I. Veliký, který byl lázněmi natolik uchvácen, že po návratu do Ruska nařídil hledání léčivých pramenů. O rovných sto let později, v roce 1812, se v teplické Zámecké zahradě setkali dva giganti světového umění – Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang Goethe. O další rok později Teplice hostily ruského cara Alexandra I., pruského krále Fridricha Viléma III. a rakouského císaře Františka I., kteří se zde domlouvali na společném postupu proti vojskům Napoleona Bonaparta. Roku 1854 pak blahodárný účinek teplických lázní, které léčí a posilují pohybový aparát, okusila císařovna Alžběta Bavorská, jež je známější jako Sissi. Kouzelná atmosféra starých časů zůstává v teplických ulicích, náměstích a zahradách dodnes…

Medailérka Štěpánka Doležalová umístila na averzní stranu medaile Kolostůjovu kašnu. Tento symbol Teplic, který vznikl roku 1862, připomíná pověst Václava Hájka z Libočan o nalezení léčivých pramenů. Kompozici averzu dotváří propracovaný letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31631-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...