Stříbrná medaile 10 oz Toleranční patent stand

Stříbrná medaile 10 oz Toleranční patent stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
99 ks

Popis produktu

Stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti deseti trojských uncí připomíná vydání přelomového dokumentu Josefa II. – takzvaného tolerančního patentu.

Když roku 1620 v bitvě na Bílé hoře zvítězili katoličtí Habsburkové, dvěma staletím náboženské rozmanitosti, kterou v českých zemích odstartovalo husitské hnutí, byl rázem konec. Násilná rekatolizace, která následovala, vstoupila do dějin jako doba temna. Změna k lepšímu přišla až s takzvaným tolerančním patentem, který roku 1781 vydal Josef II. – syn Marie Terezie a stoupenec myšlenek osvícenství. To, že císař umožnil lidem, aby se otevřeně hlásili k luteránství, kalvinismu a řecko-pravoslavnému vyznání, mělo zejména hospodářské a politické důvody. Jeho cílem bylo zabránit emigraci bohatých, vzdělaných a schopných protestantů, která oslabovala habsburskou ekonomiku. Chtěl také přilákat průmyslové odborníky, dělníky, mistry a inženýry z vyspělých protestantských zemí – zejména sousedního Pruska, které nebezpečně nabývalo na síle. Přestože dominantní postavení ve společnosti i nadále patřilo katolíkům, toleranční patent byl prvním krůčkem na cestě k nastolení náboženské svobody…

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademického sochaře Jana Lukáše, nese portrét císaře Josefa II. z profilu s charakteristickým účesem. Reverzní strana pak předkládá titulní stranu tolerančního patentu doplněnou datem jeho vydání 13. 10. 1781.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů stříbrných medailí.

Specifikace

Číslo
31630-710
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
311 g
Průměr
75 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...