Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův stand

Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
990 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Apoštolové

Na jedenácté stříbrné medaili České mincovny z dvanáctidílné série s názvem Apoštolové se objevuje svatý Jakub Alfeův.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší, a Jakuba Alfeova, který je známý též jako Mladší či Menší. Tento muž víry, odříkání, modlitby a milosti byl Ježíšovým bratrancem. Pro své četné ctnosti se stal prvním jeruzalémským biskupem, ale stejně jako řada jeho souvěrců byl umučen. I poté, co byl svržen z chrámové hradby, se vzchopil a modlil se za své nepřátele, kteří ho pak bezcitně ubili k smrti…

„Ústředním motivem averzní strany je postava apoštola, který v rukou drží své atributy – knihu a valchářskou tyč. Tradice vypráví, že Jakuba po vystoupení v jeruzalémském chrámu shodili z cimbuří a začali jej kamenovat. Když umíral, modlil se za ty, kdo ho zabíjeli. Někdo z davu vykřikl: »Přestaňte, vždyť on se za vás modlí k Bohu!« Slyšel to jeden valchář, který vzal sochor a Jakuba jím smrtelně udeřil. Této legendě je věnována reverzní strana medaile,“ vysvětluje medailérka Lenka Nebeská, DiS.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Všem obchodníkům a cukrářům, nad kterými Jakub Alfeův drží ochrannou ruku, poslouží jako talisman pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31356-720
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...