Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův stand

Stříbrná medaile Apoštol Jakub Alfeův stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Apoštolové

Na jedenácté stříbrné medaili České mincovny z dvanáctidílné série s názvem Apoštolové se objevuje svatý Jakub Alfeův.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší, a Jakuba Alfeova, který je známý též jako Mladší či Menší. Tento muž víry, odříkání, modlitby a milosti byl Ježíšovým bratrancem. Pro své četné ctnosti se stal prvním jeruzalémským biskupem, ale stejně jako řada jeho souvěrců byl umučen. I poté, co byl svržen z chrámové hradby, se vzchopil a modlil se za své nepřátele, kteří ho pak bezcitně ubili k smrti…

„Ústředním motivem averzní strany je postava apoštola, který v rukou drží své atributy – knihu a valchářskou tyč. Tradice vypráví, že Jakuba po vystoupení v jeruzalémském chrámu shodili z cimbuří a začali jej kamenovat. Když umíral, modlil se za ty, kdo ho zabíjeli. Někdo z davu vykřikl: »Přestaňte, vždyť on se za vás modlí k Bohu!« Slyšel to jeden valchář, který vzal sochor a Jakuba jím smrtelně udeřil. Této legendě je věnována reverzní strana medaile,“ vysvětluje medailérka Lenka Nebeská, DiS.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Všem obchodníkům a cukrářům, nad kterými Jakub Alfeův drží ochrannou ruku, poslouží jako talisman pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31356-720
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...