Stříbrná medaile apoštol Jan stand

Stříbrná medaile apoštol Jan stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2012
Emisní náklad
500 ks

Apoštolové

Apoštol svatý Jan byl syn Zebedea a Salome, bratr Jakuba. Nejprve byl rybářem na Genezaretském jezeře. Poté se stal učedníkem Jana Křtitele a později jedním z dvanácti učedníků , apoštolů Ježíše Krista. A právě jeho Ježíš nejvíce miloval.
Jeho symbolem jakožto evangelisty je orel, obecným atributem kniha nebo svitek a psací náčiní. Individuálním atributem sv. Jana Evangelisty je pohár - poukazuje na jed, který mu byl podán, ale Jan číši požehnal a poté vypil a jed mu neuškodil. Svátek sv. Jana spadá do vánočního cyklu, slaví se 27. prosince a je spojen s žehnáním vína. Podle tradice je apoštol sv. Jan autorem Zjevení (apokalypsy) zařazené do Nového zákona.
Na averzní straně je zachycen píšící svatý Jan v rouchu, v mladém věku, doplněn symboly.
Na reverzní straně medaile jsou vyobrazeny některé ze symbolů apokalypsy – například žena oděna sluncem, s měsícem pod nohama a s korunou dvanácti hvězd kolem hlavy představující Pannu Marii.
Její dítě – syn Ježíš, má železnou berlou pást všechny národy. Ohnivý drak s deseti rohy a sedmi hlavami nesoucími královskou korunu symbolizuje ďábla, který ocasem smetl třetinu hvězd z nebe na zem.

Limitovaný náklad 500 kusů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30683-720
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...