Stříbrná medaile České pečetě - Kutná Hora stand

Stříbrná medaile České pečetě - Kutná Hora stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

České pečetě

Osmá a závěrečná emise z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu připomínající středověká města, jež byla centry obchodu, řemesel, kultury a také moci. Stříbrná medaile zkrášlená patinou je věnována Kutné Hoře.

Kutná Hora
vznikla poměrně pozdě a živelně. Žádný lokátor nevybral místo k jejímu založení na důležité obchodní cestě nebo při řece – důvodem jejího vzniku byl objev stříbra. Příliv důlních a mincovních odborníků, ale také různých dobrodruhů vedl po nějakou dobu k neplánovité zástavbě, která až později získávala jakýsi řád. Město vzniklo z hornických osad po roce 1290 a díky drahému kovu, který produkovalo, bylo od samého počátku privilegované. I z tohoto důvodu měla Kutná Hora svůj znak již ve 14. století.

Averzní strana medaile je věnována výtvarné rekonstrukci dobové pečeti. „Jako u mnoha dalších měst se kutnohorský znak postupně proměňoval podle politického vývoje, ale vybraná ukázka ho předvádí v podobě užívané v relativně stabilních dobách lucemburských panovníků. Pečeť z roku 1347, s reliéfem modelovaným v kráse a bohatosti vrcholícího gotického slohu, má uprostřed upomínku na původní prostý znak – totiž zkřížené kladivo a mlátek. Hlavní pozornost však poutají mladší heraldické figury – orlice, lev a královská koruna. Autor pečeti řešil dodatečný nesnadný úkol, a to zapojení obou heraldických zvířat do akce vyhrazené většinou štítonošům,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský – autor medaile a znalec českých dějin. Reverzní strana pak předkládá pohled na historickou Kutnou Horu.

Medaile je uložena do speciálního balení s kresbami a průvodním slovem autora.

Nepřehlédněte také výpravné knihy Michala Vitanovského, které rovněž najdete v nabídce České mincovny. Poutavé vyprávění doplněné stovkami propracovaných kreseb vám poskytne neotřelý pohled na numismatické památky minulosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31432-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...