Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Dceřina kletba stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Dceřina kletba stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Motivem čtvrté stříbrné medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Dceřina kletba.

Erbenovým oblíbeným tématem je mateřství. Láska mezi matkou a dětmi bývá v jeho podání tak silná, že sahá až za hrob. Lyrickoepická skladba Dceřina kletba však pojednává o porušení tohoto základního přírodního vztahu a vypráví o dívce, která zabila své nemanželské dítě. Svůj otřesný čin si zdrcená vražedkyně uvědomuje a chce za něj pykat na popravišti, ale vinu přikládá svému milému, který ji zradil, a především matce, která ji špatně vychovala a neuchránila před svody zákeřné touhy. Oba provinilce proklíná…

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Do koláže umístil zoufalou dívku, dítě v zavinovačce, nad kterým pláče holubice, a šibeniční vrch. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31544-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...