Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Při nákupu první stříbrné medaile dostanete sběratelský box zcela ZDARMA! Co pro to musíte udělat? Stačí, když do kolonky „Slevový / Dárkový poukaz“ v prvním kroku nákupního košíku zadáte kód KYTICE.

K největším pokladům české literatury patří bezpochyby Kytice. Neopakovatelné kouzlo vybraných básní Karla Jaromíra Erbena se stalo inspirací pro sedmidílnou sérii České mincovny. První stříbrná medaile je věnována básni, která dala jméno celé sbírce.

Titulární báseň Kytice je se šesti slokami nejkratší z celé knihy. První tři sloky vyprávějí o sirotcích, kteří pro svou matku truchlili tolik, že se její duše vrátila v podobě kvítků, které pokryly její mohylu. „Pověst o prvopočátku mateřídoušky, tak jak tuto jest uvedena, vypravuje se v bývalém kraji Klatovském v Čechách; i pošla bezpochyby z pouhého výkladu slova samého: mateří douška, totiž matčina duše, vysvětlil Erben v doslovu ke svému dílu. Další sloky však dávají tušit, že báseň je ve skutečnosti vlasteneckou alegorií. Sbírka totiž vznikla v době Bachova absolutismu, který potlačoval české kulturní snahy. Matka se tak stává symbolem vlasti, její děti představují národ a květy mateřídoušky se mění v pověsti, které dávají vlastencům naději a víru v lepší budoucnost…

Medailér MgA. Jan Hásek, autor stříbrných medailí, se při tvorbě nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka. Averzní straně pak vévodí květ mateřídoušky a hřbitov posetý hroby a kříži. U jednoho z hrobů porostlého kvítky stojí siluety dětí, na které shlíží duch jejich zemřelé matky.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31517-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...