Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Pátá stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Polednice.

Nejrůznější divé ženy a zlé víly, které se o polednech zjevují na polích, jsou zmiňovány v lidových vyprávěnkách, pověstech a říkankách slovanských národů – Čechů, Slováků, Poláků, Lužických Srbů, Rusů, … Tyto takzvané polednice, poludnice či předpolnice trestají každého, kdo nedodržuje polední klid. Rovněž s oblibou ubližují ženám, obzvláště čerstvým matkám, a dětem, které unášejí nebo podvrhují. V Erbenově baladě polednici nechtíc přivolá rozrušená matka, které zlobivé dítě nedopřeje klid na vaření. Potomka sice strašidlu nevydá, ale ze strachu ho k sobě tiskne tak silně, až ho udusí. V krutém duchu Erbenovy filozofie je tak potrestána za prohřešek proti povinnosti mateřské lásky.

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Ve dveřích stojí nelidská polednice, která natahuje ruku k vyděšené matce s dítětem v náručí. To, že je pravé poledne, prozrazují ručičky hodin a odbíjející zvon. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31546-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...