Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Třetí stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Svatební košile.

Skrytým motivem temného příběhu, který pojednává o vině a trestu, je střet mezi pohanskou a křesťanskou kulturou. Balada vypráví o opuštěné dívce, kterou její bolavé srdce svede na scestí a uvrhne do osidel zlých nadpřirozených sil. Nezbývá jí než se kát, vrátit se k pravé víře a prosit o odpuštění. Na rozdíl od dalších Erbenových balad je trest za dívčino rouhání mírný – je jím noc plná hrůzy strávená mezi nemrtvými… Zde balada končí, ale v některých národních pověstech, které se opakují napříč slovanským i západním světem a kterými se spisovatel inspiroval, dívka následkem šoku do dvou dnů umírá, a tak je trest dokonán.

Autorem averzní strany medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Jako motiv si vybral modlící se dívku, která se uvnitř márnice schovává před přízrakem svého milého. Okolní hroby jsou posety cáry svatebních košilí a další pár obřadních šatů se vznáší ve vzduchu. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31521-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...