Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Vodník stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Vodník stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Motivem druhé stříbrné medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Vodník.

Pohádky našich předků nebývaly veselé a laskavé. Jejich hlavním účelem bylo poučit a odstrašit, a nezřídka proto byly kruté a tragické. Taková je i Erbenova pohádkově laděná balada. Její hlavní postavou je dívka, která je za svou neposlušnost potrestána hned dvakrát. Poprvé neposlechne matku, která jí radí, aby nechodila k jezeru, a tak se proti své vůli stane vodníkovou ženou. Podruhé nesplní slib, který dá svému muži – navštíví matku, na její naléhání se odmítne vrátit do jezera a vodník pak ve vzteku zabije jejich dítě…

Autorem stříbrné ražby je medailér MgA. Jan Hásek, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Averzní strana medaile je stejně jako příběh balady rozdělená na svět nad hladinou a pod ní. Horní část připomíná zlomový okamžik, kdy se dívka při praní prádla propadne do vody. Spodní části pak vévodí siluety dívky, vodníka i jejich dítěte. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31519-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...