Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Zlatý kolovrat stand

Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Zlatý kolovrat stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kytice

Motivem šesté stříbrné medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Zlatý kolovrat.

Přestože Erbenovy balady nemívají šťastný konec, ve Zlatém kolovratu, který dýchá pohádkovou atmosférou, zvítězí dobro nad zlem. Příběh začíná optimisticky – na prostou dívku se usměje štěstí, když si ji král vybere za ženu –, ale netrvá dlouho a převládne temnota, která je pro autora typická. Doru zavraždí její macecha a místo ní králi podstrčí svou vlastní dceru. Naštěstí zasáhne spravedlivý stařeček. Ten výměnou za kouzelný kolovrat získá Dořiny znetvořené ostatky, které vzkřísí pomocí živé vody. Když pak král svou falešnou ženu požádá, aby mu upředla zlatou nit, kolovrat odhalí její zločin. Obě vražedkyně jsou krutě potrestány a král se ožení se svou vyvolenou…

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák. Pohádková kompozice předkládá přadlenu u zlatého kolovratu a honosný královský zámek. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak nese bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31548-750
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...