Stříbrná medaile Kněžna Ludmila proof

Stříbrná medaile Kněžna Ludmila proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Medaile bankovních soutěží 2021

Zlaté mince České národní banky s nominální hodnotou 10 000 Kč jsou vždy věnovány těm nejvýznamnějším národním výročím. Důkazem je skutečnost, že v aktuálním pětiletém emisním období 2021–2025 vychází jenom jedna. Ve výtvarné soutěži ČNB, jejímž tématem bylo 1100. výročí umučení svaté Ludmily, se utkal výkvět české medailérské scény a je škoda, že vítězná realizace mohla být jenom jedna. V České mincovně jsme si proto z nejkrásnějších nerealizovaných návrhů zlaté mince vybrali motiv, který jsme vydali v podobě stříbrné pamětní medaile.

Kněžna Ludmila byla dcerou pohanského velmože, ale po boku svého manžela – přemyslovského knížete Bořivoje I. – přijala křest a novou víru přinesla do Čech. Mírná a spravedlivá žena pak proslula zvláště laskavostí a štědrostí – k chudým, nemohoucím, vdovám a sirotkům. Tyto a další křesťanské ideály předávala svému vnukovi Václavovi. Jeho matce Drahomíře však nebyl Ludmilin vliv na budoucího panovníka po chuti, a tak svou tchyni nechala uškrtit. Tím jí paradoxně zajistila nesmrtelnost. Václav totiž na babičku, která ho vychovala, nezapomněl a začal budovat její kult. Netrvalo dlouho a Ludmila byla prohlášena za svatou. Svatá Ludmila a svatý Václav se pak stali patrony českých zemí.

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., věnovala averzní stranu medaile postavě svaté Ludmily se svatozáří. V jedné ruce drží závoj, kterým byla podle legendy uškrcena, a ve druhé palmový list, který je křesťanským symbolem mučednictví a vítězství. Opis uvádí jméno KNĚŽNA LUDMILA a výroční letopočty 921–2021. Reverzní strana předkládá nápis ČESKÁ REPUBLIKA a vitrážovou rozetu, do které jsou zasazena tři heraldická zvířata – český lev, moravská orlice a slezská orlice.

Stříbrná medaile se stane přírůstkem do sbírky i památkou na významné jubileum.

Specifikace

Číslo
31648-721
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...