Stříbrná medaile Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof

Stříbrná medaile Kult osobnosti - J. F. Kennedy proof

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Emisní náklad
500 ks
Orientační cena
2 190 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kult osobnosti

Desátá stříbrná medaile České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná obdivovanou postavu Johna Fitzgeralda Kennedyho.

John Fitzgerald Kennedy se narodil do prominentní americké rodiny. Měl sedm mladších sourozenců a jednoho staršího bratra, do kterého ambiciózní rodiče vkládali největší naděje. Pak ale vypukla druhá světová válka a prvorozený Joseph, který se měl jednoho dne stát americkým prezidentem, zahynul v akci. John, který se rovněž účastnil bojů a který se v Pacifiku stal nefalšovaným válečným hrdinou, naštěstí přežil a „zdědil“ kariéru, která byla zamýšlena pro jeho bratra. Přestože chtěl být spisovatelem nebo učitelem, v politice se našel – stal se kongresmanem a poté senátorem za Demokratickou stranu. Nominaci na úřad viceprezidenta sice nezískal, ale nenechal se odradit a pustil se do boje o post nejvyšší. Ve volbách těsně porazil Richarda Nixona a v roce 1961 se stal 35. prezidentem Spojených států amerických – nejmladší zvolenou hlavou státu v dějinách země. K jeho vítězství přispěly nejen televizní debaty, ale také krásná manželka Jackie. Vztah prezidentského páru byl ale bouřlivý – Kennedy totiž první dámu neustále podváděl. Mezi jeho četnými milenkami byly nenápadné stážistky i světoznámé krásky – například Marilyn Monroe. Navzdory soukromým aférám se „JFK“ zařadil mezi prezidenty, kteří nejvýznamněji ovlivnili tvář USA. V průběhu jeho mandátu došlo k invazi v Zátoce sviní, vyrostla Berlínská zeď, byla zažehnána karibská krize, odehrály se první střety války ve Vietnamu a začal závod o dobytí Měsíce. Kennedy se snažil zpomalit závody ve zbrojení a vystupoval proti šíření jaderných zbraní. Jeho ekonomická opatření odstartovala nejdéle trvající ekonomický rozmach od druhé světové války. Navrhl plány na boj s chudobou a podnikl rázná opatření v oblasti rovných práv. Zapsal se do světových dějin, ale skutečnou legendou se stal až kvůli své předčasné smrti. Dodnes není jasné, kdo a proč na něj roku 1963 spáchal atentát. Stál za střelbou Fidel Castro, Nikita Chruščov nebo snad Kennedyho viceprezident Lyndon B. Johnson? Měla v politické vraždě prsty mafie, nebo CIA? To se nejspíš nikdy nedozvíme…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Johna Fitzgeralda Kennedyho doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní stranu vodorovně protíná pás nápisu SVOBODA JE NEDĚLITELNÁ… Jde o silný začátek Kennedyho citátu. Kompozici svisle dominuje socha Svobody. Na pozadí je volně použita vlajka USA, říká autor medaile.

Součástí každé medaile je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Johna Fitzgeralda Kennedyho očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
32033-751
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...