Stříbrná medaile Kult osobnosti - Martin Luther King proof

Stříbrná medaile Kult osobnosti - Martin Luther King proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2022
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Kult osobnosti

Na třetí stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje obdivovaná postava Martina Luthera Kinga.

Spojené státy americké byly vybudovány na ideálech svobody a rovnosti. Tato práva, která považujeme za samozřejmá, však neplatila pro všechny – ještě v první polovině 20. století museli Afroameričané snášet ponižující útisk ze strany bílých spoluobčanů. Jenže pak přišla 50. léta a příslušníkům utlačované rasy došla trpělivost. Když byla černoška zatčena za to, že v autobuse neuvolnila místo bělochovi, rozhořel se protest proti segregačním zákonům. Afroamerické spolky zahájily bojkot veřejné dopravy a za svého představitele si vybraly mladíka jménem Martin Luther King. Alabamský baptistický kněz, který získal doktoráty z filozofie a teologie, se pak v průběhu deseti let stal vůdčí postavou celoamerického hnutí za občanská práva. Po vzoru Mahátmy Gándhího hlásal metodu bojovného nenásilí, která ostře kontrastovala s brutalitou rasistů. Byl nepřekonatelným řečníkem, který díky zkušenostem z kostela dokázal strhnout posluchače, a jeho projev „I have a dream“ – „Mám sen“ z roku 1963 vstoupil do dějin. Doktor King tehdy před čtvrtmilionovým davem popsal svou představu Ameriky bez rasových předsudků, což americkou vládu přimělo k činům. Následujícího roku prezident podepsal zákon, který zakazoval diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání, a o další rok později se Afroameričané dočkali plnohodnotného volebního práva. Zásluhy Martina Luthera Kinga, který byl rovněž hlasitým kritikem války ve Vietnamu a amerického imperialismu, byly uznány udělením Nobelovy ceny za mír. Kdo ví, jak by jeho boj za rovnoprávnost pokračoval, kdyby ho předčasně neukončil výstřel z pušky…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Martina Luthera Kinga doplněný jeho jménem a životními daty. Reverzní straně pak vévodí ústřední věta Kingova nejznámějšího projevu I HAVE A DREAM, která je podložena fragmenty americké vlajky.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Martina Luthera Kinga očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31763-751
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...