Stříbrná medaile Mandala - Finanční prosperita proof

Stříbrná medaile Mandala - Finanční prosperita proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Čtvrtá stříbrná medaile České mincovny z dárkového cyklu pro každou příležitost nese mandalu s motivem finanční prosperity.

Slovo mandala pochází ze staroindického sanskrtu a lze ho přeložit jednoduše jako kruh. Jeho význam už ale tak jednoduchý není – představuje nekonečno, dokonalost, rovnováhu, jednotu, … Mandaly mají podobu kruhového obrazce se středem, z něhož – či do něhož – směřují symetricky uspořádané tvary. Vedle tvarů, které symbolizují mužskou energii, obsahují mandaly také barvy, které zastupují energii ženskou. Barvy proto nesmějí chybět ani na stříbrných medailích. Síla každé mandaly je schovaná v jejím středu, kde všechno začíná i končí, a tak je doprostřed medaile vsazen skleněný kámen. Přestože si lidé spojují mandaly především s civilizacemi jižní Asie, jejich variace se vyskytují napříč časem, kulturami i náboženskými a filozofickými systémy – stačí se podívat na okna evropských katedrál nebo na lapače snů amerických Indiánů. Představují nástroj pro relaxaci, meditaci a sebepoznání, ale také pro řešení problémů či plnění přání. Protože největším přáním je pro mnoho lidí finanční jistota, stala se motivem čtvrté dárkové mandaly České mincovny.

Stříbro je odnepaměti symbolem bohatství. V historii se platilo převážně stříbrem, a i když se to dnes může zdát jako nesmysl, někdy si ho lidé cenili více než zlata – například ve starém Egyptě… Stříbro sehrálo klíčovou roli v českých dějinách. Zatímco ze světa známe takzvanou zlatou horečku, ve středověku u nás vypukla horečka stříbrná. V Českém království se tehdy našla řada pohádkově bohatých ložisek – například v Kutné Hoře, jejíž doly poskytovaly neuvěřitelnou jednu třetinu produkce stříbra celé Evropy. Později se stříbro začalo těžit v Krušných horách a v Jáchymově se z něj razily stříbrné mince řečené tolary. Ty se rozšířily do světa a zkomolením jejich názvu vznikl dolar – měna, která je symbolem finanční prosperity dodnes…


Averzní strana kolorované medaile, jejíž autorkou je mladá medailérka Kristýna Šánová, nese skleněný střed obklopený ornamentem, ve kterém se ukrývá řada měšců symbolizujících bohatství. Reverzní strana medaile, která je reliéfní, je pak společná celé řadě mandal České mincovny.

Dárková medaile představuje originální talisman. Další mandaly, které najdete v nabídce České mincovny, nesou motivy lásky, přátelství a zdraví.

Specifikace

Číslo
31515-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...