Stříbrná medaile Mandala - Láska proof

Stříbrná medaile Mandala - Láska proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2019

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

První stříbrná medaile České mincovny z dárkového cyklu pro každou příležitost nese mandalu s motivem lásky.

Slovo mandala pochází ze staroindického sanskrtu a lze ho přeložit jednoduše jako kruh. Jeho význam už ale tak jednoduchý není – představuje nekonečno, dokonalost, rovnováhu, jednotu, … Mandaly mají podobu kruhového obrazce se středem, z něhož – či do něhož – směřují symetricky uspořádané tvary. Vedle tvarů, které symbolizují mužskou energii, obsahují mandaly také barvy, které zastupují energii ženskou. Barvy proto nesmějí chybět ani na stříbrných medailích. Síla každé mandaly je schovaná v jejím středu, kde všechno začíná i končí, a tak je doprostřed medaile vsazen skleněný kámen. Přestože si lidé spojují mandaly především s civilizacemi jižní Asie, jejich variace se vyskytují napříč časem, kulturami i náboženskými a filozofickými systémy – stačí se podívat na okna evropských katedrál nebo na lapače snů amerických Indiánů. Představují nástroj pro relaxaci, meditaci a sebepoznání, ale také pro řešení problémů či plnění přání. Protože největším přáním je pro mnoho lidí láska, stala se motivem první dárkové mandaly České mincovny.

Láska má mnoho podob, a zatímco čeština si vystačí s jedním slovem, staří Řekové jich měli hned sedm. Eros představuje vášnivou a neovladatelnou lásku. Ludus je lehkovážnou hravou láskou – koketováním či flirtem. Pragma znamená zralou lásku, která přetrvá věky. Philia značí platonickou přátelskou lásku – vzájemný obdiv a úctu. Storgé vyjadřuje starostlivou mateřskou lásku. Agapé zastupuje obětavou lásku ke všem bližním. Philautia symbolizuje lásku k sobě samému – sebeúctu a sebepoznání.

Averzní strana medaile, jejíž autorkou je mladá medailérka Kristýna Šánová, nese kolorovaný ornament složený z červených srdcí směřujících ke skleněnému středu. Reverzní strana medaile, která je reliéfní, je společná celé řadě mandal České mincovny.

Dárková medaile představuje originální talisman, jehož prostřednictvím můžete vyjádřit nejrůznější formy lásky – od platonické náklonnosti po romantickou touhu.

Specifikace

Číslo
31483-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
VOŠ Kristýna Šánová
Autor reverzu
VOŠ Kristýna Šánová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...