Stříbrná medaile Mandala - Odvaha proof

Stříbrná medaile Mandala - Odvaha proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Pátá stříbrná medaile České mincovny z dárkového cyklu pro každou příležitost nese mandalu s motivem odvahy.

Slovo mandala pochází ze staroindického sanskrtu a lze ho přeložit jednoduše jako kruh. Jeho význam už ale tak jednoduchý není – představuje nekonečno, dokonalost, rovnováhu, jednotu, … Mandaly mají podobu kruhového obrazce se středem, z něhož – či do něhož – směřují symetricky uspořádané tvary. Vedle tvarů, které symbolizují mužskou energii, obsahují mandaly také barvy, které zastupují energii ženskou. Barvy proto nesmějí chybět ani na stříbrných medailích. Síla každé mandaly je schovaná v jejím středu, kde všechno začíná i končí, a tak je doprostřed medaile vsazen skleněný kámen. Přestože si lidé spojují mandaly především s civilizacemi jižní Asie, jejich variace se vyskytují napříč časem, kulturami i náboženskými a filozofickými systémy – stačí se podívat na okna evropských katedrál nebo na lapače snů amerických Indiánů. Představují nástroj pro relaxaci, meditaci a sebepoznání, ale také pro řešení problémů či plnění přání. Protože největším přáním je pro mnoho lidí odvaha, stala se motivem páté dárkové mandaly České mincovny.

Odvaha, statečnost, smělost, srdnatost, nebojácnost, neohroženost, hrdinství. Každá z těchto ctností má odlišný význam, ale v samé podstatě vyjadřují totéž – slovy Marka Twaina: „Odvaha není absence strachu, je to schopnost jednat strachu navzdory.“ Když se řekne odvaha, často si představíme válečné hrdiny, policisty či hasiče – zkrátka lidi, kteří denně riskují svůj život. Ve skutečnosti však odvahu potřebuje každý z nás. Bez ní totiž nelze vystoupit z komfortní zóny a jít za svými sny, pomoci tam, kde je to potřeba, nebo promluvit v situaci, kdy nelze mlčet.


Averzní strana medaile, jejíž autorkou je mladá medailérka Kristýna Šánová, nese kolorovaný ornament – ne nepodobný pohledu do kaleidoskopu – se skleněným středem. Barvou mandaly odvahy je fialová, která boří zábrany, impulzivně pobízí k činnosti a pomáhá dosahovat osobních cílů. Reverzní strana medaile, která je reliéfní, je společná celé řadě mandal České mincovny.

Dárková medaile představuje originální talisman. Další mandaly, které najdete v nabídce České mincovny, nesou motivy lásky, přátelství, zdraví a bohatství.

Specifikace

Číslo
31645-718
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Kamínky
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
16 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...