Stříbrná medaile Národní hrdinové - Bedřich Homola proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Bedřich Homola proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
2018
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

První ročník stříbrných medailí České mincovny z cyklu „Národní hrdinové“ připomněl filozofa, dva výsadkáře a ekonoma. V roce 2018 se postupně představí hned tři legionáři a bojovníci, kteří trpěli v boji proti totalitním režimům. Prvním z nich je generál Bedřich Homola.

Českoslovenští legionáři představují výjimečnou skupinu mužů, na jejichž příbězích lze ukázkově sledovat naše dějiny 20. století. Nejprve se během první světové války dobrovolně přihlásili do vojenských jednotek neexistujícího společného státu Čechů a Slováků, kde svým obdivuhodným vojenským vystoupením přispěli k jeho mezinárodnímu uznání. Poté budovali nejen armádu samostatné republiky, ale také její demokratické prostředí. Jednalo se o elitu národa, a to nejen vojenskou, ale i diplomatickou, uměleckou a v neposlední řadě též politickou. Svůj pevný charakter legionáři prokázali i v době druhé světové války, kdy opět vystoupili na obranu své vlasti. Po nacistické okupaci se řada z nich zapojila do domácího odboje a posléze skončila na popravištích. Byl mezi nimi i muž s přezdívkou „Ataman“, který stanul v čele podzemní armády nazvané Obrana národa. „Generála Bedřicha Homolu považuji za jednoho z příslovečných zapomenutých hrdinů našich novodobých dějin. Fascinující byla nejen jeho odvaha, ale také připravenost přinést v boji za svobodu své vlasti i oběť nejvyšší. Na Homolovi obdivuji rovněž jeho mimořádný politický rozhled, díky kterému dokázal situaci v protektorátu analyzovat lépe nežli řada profesionálních politiků,“ říká PhDr. Petr Koura, Ph.D. – uznávaný historik a odborný garant projektu „Národní hrdinové“.

„Zaplněná plocha rubové strany s brutálními prvky připomínajícími hákový kříž je narušena trhlinami a klíny a je vodorovně protnuta proofovým pásem s textem, který symbolizuje tíživou situaci doby: ZEMSKÝ VELITEL OBRANY NÁRODA V DOBĚ NACISTICKÉ OKUPACE. Vodorovné protnutí kompozice má odezvu v lícní straně,“ popisuje myšlenku reverzu stříbrné medaile ak. soch. Jiří Dostál. Na averzní stranu umístil čelní portrét Bedřicha Homoly v důstojnické uniformě – do jeho šíje jsou, coby odkaz na hrdinný osud, vodorovně umístěny životní letopočty a důvod úmrtí.

Stříbrná medaile je uložena do výpravného balení v podobě knížky s odborným pojednáním o životě a odkazu „Atamana“ z pera Petra Koury. Celou sérii medailí si pak můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31330-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...