Stříbrná medaile Národní hrdinové - Karel Janoušek proof

Cena (včetně DPH)
1 590 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31332-721
Sběratelská série


Národní hrdinové

Po Bedřichu Homolovi a Heliodoru Píkovi se v cyklu Národní hrdinové představuje již třetí armádní generál, který bojoval za svobodu naší vlasti. Stříbrná medaile České mincovny vzdává hold Karlu Janouškovi.

Příběh Karla Janouška jako by ztělesňoval pohnuté české dějiny 20. století – prošel legiemi (kde byl raněn v legendární bitvě u Zborova a při sibiřské anabázi velel jednomu z evakuačních vlaků), československou armádou (kde se rozhodl vyměnit štábní kancelář za kokpit letadla a při mobilizaci v roce 1938 velel letectvu první československé armády), zahraniční armádou (kde v britském letectvu RAF prosadil vznik samostatných československých perutí a za své zásluhy byl jmenován do hodnosti maršála) i komunistickým vězením (kde byl odsouzen k trestu smrti provazem, který byl „pro převahu polehčujících okolností“ změněn na dlouholeté vězení). V závěru života ještě zažil polovičaté reformy pražského jara, které ho alespoň částečně rehabilitovaly, ale přes všechny oběti, které položil na oltář vlasti, široká veřejnost jeho jméno nezná

Averzní straně medaile z ateliéru akademického sochaře Jiřího Dostála vévodí maršálův portrét doplněný insignií RAF. „Kompozice rubové strany je tvořena siluetou šikmo vzhůru letícího letounu Spitfire překrytou svislými pruhy připomínajícími maršálovo uvěznění. Mezi pruhy je vsazen nápis VĚZEŇ KOMUNISTICKÉHO REŽIMU, který kompozičním usazením a typem písma připomíná brutální výraz doby poúnorového režimu,“ vysvětluje autor medaile.

Každá medaile je ukryta ve výpravném balení v podobě knížky, která přibližuje životní příběh Karla Janouška. Autorem pojednání je uznávaný český historik PhDr. Petr Koura, Ph.D.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
31332-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
říjen 2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna