Stříbrná medaile Národní hrdinové - Irena Bernášková proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Irena Bernášková proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

V cyklu Národní hrdinové se představuje třetí žena, která se obětovala pro vyšší dobro. Stříbrná medaile České mincovny je vzpomínkou na odbojářku Irenu Bernáškovou.

Po mnichovské dohodě stálo Československo na pokraji zhroucení. Irena Bernášková tehdy neváhala podat pomocnou ruku lidem, kteří prchali z pohraničí, a přihlásila se jako sestra Červeného kříže. Po zřízení protektorátu Čechy a Morava se pak rozhodla udělat ještě víc a zapojila se do protinacistického odboje. Po boku svého otce – malíře a grafika Vojtěcha Preissiga – se stala klíčovou osobností redakce, která vydávala ilegální časopis V boj. Toto odbojářské periodikum, které se nacisté několikrát pokusili zničit, představovalo jeden z mála objektivních zdrojů informací v okupované zemi, ale dostávalo se i daleko do zahraničí. Inka byla jeho redaktorem, vydavatelem, tiskařem, administrátorem, expeditorem i kolportérem. Přestože po ní intenzivně pátralo gestapo, nevzdávala se a podařilo se jí vydat desítky čísel časopisu. Nakonec však byla dopadena. Při výsleších vzala veškerou vinu na sebe, a zachránila tak řadu dalších odbojářů. Předstírala, že se svou rodinou není v kontaktu, a ještě před zatčením se dokonce stačila rozvést se svým milovaným mužem, aby ho ochránila. Bohužel to nebylo nic platné – Inčin manžel a otec byli zavražděni v koncentračních táborech. Samu Inku, která v závěrečné řeči uvedla, že doufá v porážku zla a věří v obnovu Československé republiky, odsoudili nacisté jako první českou ženu k smrti. Trest byl vykonán gilotinou v berlínské věznici Plötzensee…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá smutný ženský portrét doplněný opisem IRENA BERNÁŠKOVÁ 7. 2. 1904 PRAHA. Vodorovná linka v oblasti krku symbolizuje způsob, jakým byla odbojářka připravena o život. Na totéž upozorňuje nápis POPRAVENA GILOTINOU 26. 8. 1942 BERLÍN. Reverzní strana je pak věnována časopisu V boj. Reliéf je inspirován 50. číslem z roku 1940, jehož obálku s československým lvem, který drásá svastiku, nakreslil Vojtěch Preissig.

Nedílnou součástí dukátu je výpravné balení v podobě knížky, které obsahuje pojednání z pera historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že svou kolekci Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31344-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...