Stříbrná medaile Národní hrdinové - Karel Hašler proof

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Karel Hašler proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Národní hrdinové

Poslední stříbrná medaile z cyklu České mincovny s názvem Národní hrdinové vzdává hold Karlu Hašlerovi – všestrannému umělci a velkému vlastenci.

V temné době protektorátu Čechy a Morava se do protinacistického odboje zapojili odvážní lidé ze všech vrstev české společnosti a nechyběli mezi nimi ani slavní umělci. Nejvyšší představitelé okupačního režimu si dobře uvědomovali, jaký vliv mají kulturní elity na smýšlení populace, a proto ani známé a oblíbené tváře nebyly ušetřeny jejich hněvu. Mezi nejslavnější osobnosti prvorepublikové kultury, které nacisté připravili o život, patřil Karel Hašler. Hvězda pražských kabaretů a stříbrného plátna proslula zejména tklivými písničkami, ve kterých se vyznávala z lásky k Praze, k Čechám a k lidem, kteří zde žijí se všemi jejich radostmi i starostmi. Karel Hašler ale nezpíval jen o Vltavě a Vyšehradu – jeho vlastenecky naladěná kytara nešetřila odbojnou satirou a politickými komentáři, které gestapo nenechalo bez povšimnutí. Příslušníci tajné policie si pro písničkáře přišli přímo na natáčecí plac a poslali ho do koncentračního tábora Mauthausen. Domů se už Karel Hašler nevrátil – na následky surového bití, mučení a neléčených nemocí ve věku dvaašedesáti let zemřel. Rozhodně však nebyl zapomenut…

„Lícové straně medaile dominuje portrét Karla Hašlera v klobouku, s puntíkatou vázankou. Vlevo od něj je ve volném popisu umístěn text KAREL, PRAHA 1879, na který navazuje text v pravé části HAŠLER, UMUČEN 1941 MAUTHAUSEN, říká akademický sochař Jiří Dostál. „Střed rubové strany vyplňuje část verše s Hašlerovým posledním sdělením – VY ČECHY KRÁSNÉ, TY PRAHO MOJE, BUDETE ŽÍT, JÁ UMÍRÁM. V dolní části se text psaný volnou kurzívou dotýká vyproofovaného obrysu Hradčan nořících se do notového řádku. Kompozice je sevřena čtyřmi »nepříjemnými« segmenty, které připomínají hákový kříž,“ dodává autor medaile.

Nedílnou součástí medaile je výpravné balení v podobě knížky, které obsahuje pojednání z pera historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že kompletní kolekci patnácti medailí s devatenácti národními hrdiny si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31352-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...