Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku proof

Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pověsti českých hradů

Mýty, záhady a pohádky – to všechno nabízí nový cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů. První pamětní medaile z ryzího stříbra připomíná pověst o Bílé paní na Rožmberku.

Bílá paní je éterická žena, která se po staletí zjevuje na rožmberských hradech, kde zvěstuje šťastné či tragické události. Podle pověsti jde o duši nešťastné šlechtičny, která nenašla klid ani po smrti… Perchta z Rožmberka byla veselou a spokojenou dívkou, dokud ji otec neprovdal za Jana z Lichtenštejna. Urozený manžel se záhy ukázal jako hrubián a tyran, jehož nepřátelství ještě znásobila skutečnost, že Perchtin otec nezaplatil smluvené věno. Pro Perchtu začalo peklo na zemi. Žila v nedůstojných podmínkách v malé síni na mikulovském hradě – bez otopu, bez peřin, bez prostředků a bez zastání. Tchýně a švagrové na ni byly stejně zlé jako sám Lichtenštejn. Možná ještě horší. Nebohou dívku pomlouvaly u manžela a ukládaly jí hrubé práce. Přestože opakovaně prosila o záchranu, Perchta se nedočkala pomoci ani od svého vlastního otce a bratra. Nic naplat – středověká společnost neumožňovala, aby žena opustila muže, byť se k ní choval nelidsky. Předlouhé utrpení skončilo, až když Lichtenštejn vydechl naposledy. Před smrtí stihl Perchtu požádat o odpuštění, ale ta odmítla, a tak ji proklel. Přestože se ztrápená žena vrátila k Rožmberkům, její klid neměl dlouhého trvání. Zanedlouho zemřela, ale její duše neodešla na věčnost. Zůstala na světě jako přízračné zjevení, dokud ji někdo nevysvobodí…

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá Bílou paní, která bloudí hradními chodbami. Reverzní straně pak vévodí pohled na hrad Rožmberk doplněný rožmberským erbem.

Sběratelská série představí ještě dalších pět hradních příběhů…

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
32002-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...