Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Démoni a přízraky na Housce proof

Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Démoni a přízraky na Housce proof

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Emisní náklad
500 ks
Orientační cena
2 190 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pověsti českých hradů

Cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů je plný mýtů, záhad a pohádek. Druhá pamětní medaile z ryzího stříbra připomíná pověst o pekelné bráně na Housce.

Hrady odjakživa vznikaly v místech, která měla strategický význam. Chránily hranice před dobyvateli a obchodní stezky před lapky. Houska, která patří k nejstarším dochovaným hradům v Čechách, však vyrostla uprostřed ničeho – v opuštěné krajině nedaleko Máchova jezera. Hrad neměl kuchyni a dokonce ani zdroj vody. Nemusel vzdorovat vnějším útočníkům, protože neexistoval důvod, aby se někdo pokoušel dostat dovnitř. Možnou příčinu jeho vzniku naznačují staré kroniky, které praví, že hradby měly opačný účel. Střežily cosi uvnitř hradu – něco, co se nemělo dostat ven… Podle legendy byla Houska vybudována na skále rozervané puklinou, ze které vycházel odporný zápach síry. A to nebylo jediné, co se z hlubin země dralo na povrch. Lidé přísahali, že viděli, jak z průrvy vylétají okřídlení démoni. Král Přemysl Otakar II., který hrad založil, prý nabízel milost odsouzencům, kteří se nechají do jámy spustit, ale nic užitečného se od nich nedozvěděl, protože zešíleli a vlasy jim zbělely hrůzou. Zbožní lidé uvěřili, že našli bránu do pekla a rozhodli se ji uzavřít, ale ať se snažili sebevíc, bezednou jámu se jim nedařilo zasypat. Ze zoufalství ji zakryli kamennou deskou a vystavěli nad ní kapli zasvěcenou archandělu Michaelovi – bojovníkovi proti silám zla, který jako jediný dokáže zvítězit nad ďáblem… Jak plynula staletí, lidé zapomněli, kde pekelný chřtán leží. Temnota však i nadále prosakovala do našeho světa. Hradem začal obcházet strašlivý černý mnich bez tváře, který nikomu nedopřeje spánek. Po skončení třicetileté války zdejší tajemno přilákalo loupeživého švédského velitele Oronta, který sem přišel hledat nesmrtelnost. Později mystická síla záhadného místa učarovala spisovateli Karlu Hynku Máchovi či příslušníkům SS, kteří zde studovali okultní literaturu a prováděli černokněžné rituály…

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá pekelnou bránu obklopenou nejrůznějšími démony a přízraky. Reverzní straně pak vévodí hrad Houska v Kokořínských lesích.

Sběratelská série představí celkem šest hradních příběhů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
32015-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...