Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Rozhledna Cvilín proof
Zpět

Stříbrná medaile Rozhledna Cvilín proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31015-721


Rozhledny

Ne každé zemi byla nadělena taková přírodní rozmanitost jako právě České republice a její malebná zákoutí obzvláště vyniknou z ptačí perspektivy. Lidé proto už od pradávna budovali na vyvýšených místech vyhlídkové věže a kochali se pohledem do barvitého okolí. Právě rozhlednám je věnována oblíbená série České mincovny, která nyní představuje emisi stříbrné medaile oslavující rozhlednu Cvilín.

Osobitá kamenná rozhledna Cvilín je dominantou stejnojmenného kopce ležícího jihovýchodně od města Krnova. Ve výšce 436 m n. m. se tyčí do výšky 29 metrů a na vrchol vede 144 točitých schodů. Za jasného počasí rozhledna odmění návštěvníky pohledem na dominanty Jeseníků i Beskyd. Netradiční vyhlídková věž byla zbudována na začátku 20. století na základě projektu architekta Ernsta Latzela. Nejprve nesla jméno po bohatém mecenáši Liechtensteinovi, jenž přispěl na stavbu nemalým darem. Tehdy ovšem nad základní válcovou věží navíc čněla boční věžička kryjící východ nad schodištěm a nabízela ještě o pět metrů vyšší výhled. O věžičku připravila rozhlednu druhá světová válka, kdy stavba sloužila Němcům coby pozorovatelna. V 60. letech byla pak rozhledna „zkrášlena“ řadou antén a fungovala coby televizní vysílač. Nedávno provedená rekonstrukce ale vrátila věži na Cvilíně její původní krásný účel a láká každoročně tisíce turistů bažících po úchvatných horizontech.

Medaile z ryzího stříbra Rozhledna Cvilín je již pátou emisí série Rozhledny, která svým mistrovským zpracováním obohatí vaše sbírky. Autorem ražby je významný český medailér Luboš Charvát. Jeho originální rukopis je patrný na obou stranách medaile. Averz výtvarník věnoval impozantnímu pohledu na věž ukrytou v listoví a nápisu ROZHLEDNA CVILÍN. Reverz tvoří decentní koláž výhledu z rozhledny – cimbuří, motiv listů a v pozadí také další významná stavba cvilínského kopce – poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení sv. kříže. Texty pak uvádí fakta – výška 29 m, 144 schodů, 436 m n. m. Poutavé umělecké dílo je připraveno doplnit vaše numismatické kolekce a zároveň je výzvou k návštěvě okouzlujícího místa naší republiky.

Nezapomeňte si pro svou sbírku pořídit také elegantní etui vyrobenou ze světlého dřeva.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
31015-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna