Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti proof
Zpět

Stříbrná medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30888-721
Sběratelská série


Rozhledny

Popularita rozhleden začala stoupat v souvislosti s rostoucí oblibou turistiky na konci 19. století. Mnohé z těchto dominant, jichž bylo svého času kolem 400, vybudoval Klub českých turistů. Do dnešní doby se na území České republiky dochovalo kolem 200 rozhleden, které každoročně lákají tisíce návštěvníků na okouzlující panoramata a přírodní scenérie. Výjimečné postavení mezi vyhlídkovými stavbami zaujímá Josefova věž na Kleti, které patří druhá emise České mincovny ze série Rozhledny.

Rozhledna Kleť, zvaná Josefova věž, se nachází na nejvyšší hoře chráněné krajinné oblasti Blanský les ve výšce 1083 m. n. m. v okrese Český Krumlov. Zbudování vyhlídkové věže inicioval majitel zdejšího panství a zapálený cestovatel, kníže Josef Jan Schwarzenberg, jehož jméno rozhledna nese. Projekt v letech 1822-1825 svěřil Janu Sallabovi a 18 metrů vysoká kamenná stavba ho vyšla na 5,5 tisíce zlatých. Nejprve ji využívali pouze vybraní hosté a knížecí návštěvy, veřejnosti byla zpřístupněna až od druhé poloviny 19. století.

V roce 1872 přibyl k věži domek pro hajného, v roce 1925 byl přestavěn na Tereziinu horskou chatu, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenbergu. Posléze zde byly vybudovány dva vysílače a hvězdárna. V zimě i v létě lze k návštěvě rozhledny využít 1 752 metrů dlouhé lanovky. V letech 2008 a 2009 byla rozhledna rekonstruována. Nabízí pohled na Třeboňskou a Českobudějovickou pánev, Novohradské hory, část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi a za příznivého počasí i rakouské Alpy s masivem Dachsteinu.

Pro zpracování malebného motivu Kleti na stříbrnou medaili oslovila Česká mincovna předního medailéra Luboše Charváta. Medaili zdobí působivá kompozici Josefovy věže spolu s Tereziinou chatou na averzu, stejně jako majestátní pohled na Šumavu a její dominanty na reverzu. Stříbro v umělecké podobě není, s přihlédnutím k současným výhodným cenám drahých kovů, jen srdeční sběratelskou záležitostí, ale nese s sebou také významný investiční potenciál.

Kompletní sbírku spolehlivě uložíte v elegantní etui ze světlého dřeva.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
30888-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna