Stříbrná medaile SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Stříbrná medaile SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 490 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Jiří Suchý slaví neuvěřitelné 90. narozeniny. Při té příležitosti je nejen jemu, ale také jeho nejslavnějším divadelním partnerům věnována třídílná minisérie pamětních medailí České mincovny. První ražba z ryzího stříbra připomíná Jiřího Šlitra.

Jiří Suchý koketoval s uměním již odmalička, ale k zásadnímu obratu v jeho životě došlo, když na scéně uviděl Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Pod vlivem legendárního dua začal psát a zajímat se o divadelní dění. Osud tomu chtěl, aby se i on stal jednou polovinou ikonické dvojice, kterou s ním utvořil Jiří Šlitr. Oba jmenovci sdíleli lásku k výtvarnému umění a k hudbě – zejména jazzu a rokenrolu – a oba spojoval smysl pro chytrý humor. Bylo by ale mylné se domnívat, že si ihned padli do noty. První, a dokonce ani druhá várka textů, které Suchý předložil Šlitrovi, se nesetkala s úspěchem. Oba muži však vytrvali a na třetí pokus vznikla jejich první společná píseň Hamlet. Souznění tvůrčího dua S+Š pak rychle vedlo k založení divadla Semafor. Netradiční scéna, která uhranula nejednu generaci, přinesla do československé kultury svěží vítr – především moderní hudbu, která byla zábavná, a přece rafinovaná. Zlatou éru Semaforu bohužel ukončila předčasná smrt Jiřího Šlitra…

Averzní straně medaile, která je dílem MgA. Martina Daška, vévodí mladistvé duo S+Š v době jeho největší slávy. Košaté nápisy uvádějí jména umělců, letopočty ohraničující zlatou éru Semaforu a také názvy slavných děl. Leštěná plocha za portréty symbolizuje záři reflektorů. Reverzní strana, která je společná celé minisérii, předkládá logo Semaforu a dvě pokrývky hlavy, které jsou neodmyslitelně spjaté s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem – slamák a buřinku. Kompozici reverzu dotvářejí ještě podpisy tria Suchý-Šlitr-Molavcová.

Každá medaile je ručně číslována na hraně. Pro fanoušky, kteří si plánují pořídit kompletní třídílnou kolekci semaforských medailí, chystáme ještě dřevěnou sběratelskou krabičku.

Zakoupením stříbrné medaile přispějete 200 Kč na divadlo Semafor.

Specifikace

Číslo
31716-731
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...