Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd proof

Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Strážci českých hor

Praděd – vládce Jeseníků – je čtvrtým dobrým duchem, který se objevuje na stříbrné medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

V Jeseníkách se již od dob starých Keltů těžily a zpracovávaly kovy. Místní horalové potřebovali ochránce a tehdy se zrodil mocný duch. Nikdo přesně neví, odkud se vzal, ale traduje se, že šlo o horníka, který po smrti zůstal ve světě živých, aby držel ochrannou ruku nad svými potomky. Ti pak svého prapředka s vděčností nazývali Pradědem… Vládce Jeseníků se zjevuje jako mohutný stařec s dlouhým bílým vousem, hornickou halenou a kahancem. Oceňuje lidskou dobrotu a pomáhá chudým, ale trestá každého, kdo ubližuje nevinným. Když se Praděd hněvá, nad nejvyšší horou Jeseníků, která nese jeho jméno, se blýská. Pověst praví, že pod majestátním vrcholem se ukrývá jiný svět. Přesvědčil se o tom třeba hamižný pasáček ovcí, který z Pradědova podzemního paláce málem nevyvázl živý…

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na přírodu Jeseníků s vysílačem a rozhlednou v pozadí. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – PRADĚD – JESENÍKY. Reverzní straně pak vévodí duch Praděd v podobě vousatého horníka s kladívkem a kahancem.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31640-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...