Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Strážci českých hor

Krakonoš – vládce Krkonoš – je druhým dobrým duchem, který se objevuje na stříbrné medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

Před stovkami let se lidé při zmínce o Krakonošovi třásli. Považovali ho totiž za čerta či démona, který jim nepřinese nic dobrého. Tyto pocity dokážeme pochopit, protože Krkonoše mohou být děsivé – stačí se vcítit do strachu znaveného pocestného, který stojí před obrovskou horou, nebo osamělého drvoštěpa, který ztratil cestu ve vánici… Dobrý člověk, který má hory v úctě, se ale Krakonoše bát nemusí – i když dokáže být podivínský, prchlivý a pyšný, je především velkorysý a vlídný. Důkazem je řada poudaček o statném vousatém horalovi, který je spravedlivým zastáncem chudých a ukřivděných a zapřisáhlým nepřítelem chamtivců a darebáků.

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Reverzní straně pamětní medaile vévodí Krakonoš v podobě obra. Jeho majestátní plnovous splývá po horských vrcholech a na krempě klobouku mu sedí věrná sojka, která nosí novinky ze všech koutů Krkonoš. Kompozici reverzu dotvářejí ještě charakterističtí zástupci místní flóry. Další pohled na krkonošskou přírodu pak nabízí averzní strana medaile, které vévodí Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v České republice. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31636-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...