Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Zlatá bula sicilská proof
Zpět

Stříbrná medaile Zlatá bula sicilská proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
64 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30677-721


Medaile bankovních soutěží 2012

Zlatá bula sicilská patří mezi několik málo historických dokumentů, které jsou známy nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.
Zlatou bulu sicilskou vydal roku 1212 římský král Fridrich II. v Basileji ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. Jedná se o jeden ze základních dokumentů české státnosti dokládající dědičnou královskou hodnost panovníka.
Na averzní straně medaile jsou vyobrazeny polopostavy panovníků Fridricha II. a Přemysla Otakara I., jejichž podoba byla vytvořena podle knižních maleb s přihlédnutím k věkovému rozdílu obou historických postav. Fridrich II. dosáhl roku 1212 osmnácti let, zatímco Přemysl Otakar I. byl již ve zralém věku. Obě postavy jsou propojeny reliéfem buly i gesty rukou a pohybem hlav.
Kompozici doplňuje text v opisu ZLATÁ BULA SICILSKÁ 1212–2012.
Téma na reverzu, rozvíjejí a doplňující averz, připomíná kontinuitu přemyslovských vládců, vyjádřenou zde řadou postav s různými panovnickými insigniemi. Na ně vpravo navazují tři heraldická zvířata, český lev a moravská a slezská orlice. Pod nimi je nápis ve dvou řádcích DEI GRACIA/REX a pod ním je na střed umístěna královská koruna volně inspirovaná tvaroslovím pohřební koruny Přemysla Otakara II. Všechny popsané motivy jsou propojeny na výšku orientovaným obdélníkem v proporcích listiny Zlaté buly sicilské.

Limitovaný náklad 1000 kusů

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
30677-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
září 2012
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna