Stříbrná mince 1 Oz 2 NZD Pán prstenů 2022 Společenstvo Prstenu proof

Stříbrná mince 1 Oz 2 NZD Pán prstenů 2022 Společenstvo Prstenu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
3000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Zbožňované trilogii Pán prstenů vzdává hold nová série stříbrných mincí. První emise s motivem filmového plakátu připomíná snímek s podtitulem Společenstvo Prstenu.

Když profesor staroanglické literatury
John Ronald Reuel Tolkien začal psát beletrii, bylo to čistě pro osobní radost a pro pobavení jeho dětí. Tehdy jistě netušil, že se pod jeho rukama rodí zásadní dílo literatury 20. století. Po pohádkovém Hobitovi se pustil do jazykově i myšlenkově propracovanější trilogie, která dostala název Pán prstenů. Přestože při psaní vycházel ze středověkých bájí a severských ság, stvořil zcela nový svět s vlastní historií, jazykem a legendami. Jeho fiktivní Středozem byla natolik imaginativní a komplexní, že mnozí soudili, že ji nelze převést na stříbrné plátno. Sám Tolkien byl téhož názoru a k prodeji filmových práv ho přinutila až finanční tíseň… O bezmála půl století později se však stal zázrak. Nezfilmovatelného příběhu se ujal novozélandský režisér Peter Jackson, který všem pochybovačům vytřel zrak. První díl jeho filmové trilogie s podtitulem Společenstvo Prstenu uhranul celý svět – ty, kteří Tolkienovo dílo znali skrz naskrz, i ty, kdo o něm slyšeli poprvé. Proslulá idyličnost a rozvážnost knihy musela ustoupit velkolepě gradujícímu ději, ale z filmu přesto čišela zbožná úcta k předloze. To, co si čtenáři mohli jen představovat – od procházky po Kraji po boj s Balrogem –, se díky hudbě a obrazu stalo skutečným, fyzickým zážitkem…

Neobvyklá obdélníková mince má podobu
filmového plakátu. V živých barvách, kterých bylo docíleno technologií kolorování, se vyjímá údolí řeky Anduiny, po které se plaví členové Společenstva Prstenu. Stříbrnému reliéfu pak vévodí dvě majestátní sochy gondorských králů, které střeží soutěsku Argonath. Protože vydavatelem mince je ostrov Niue, její averzní strana nese jeho atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., rok vydání mince 2022 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD). Podoba oficiálně licencované ražby je dílem výtvarného kolektivu Novozélandské mincovny.

Každá mince je uložena do
speciální krabičky, která umožní její vystavení.

Specifikace

Číslo
84474-758
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Rozměr
53 x 36 mm
Balení
kartonová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...