Stříbrná mince 100 Kč 2024 Nejvyšší státní zastupitelství proof

Stříbrná mince 100 Kč 2024 Nejvyšší státní zastupitelství proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2024
Emisní náklad
50000 ks
Cena
595 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrné mince České národní banky s nominální hodnotou 100 Kč představují významné instituce České republiky. Motivem první emise, která se může pochlubit špičkovou kvalitou proof, je Nejvyšší státní zastupitelství.

Soustava státních úřadů určených k zastupování státu při ochraně veřejných zájmů je známá jako státní zastupitelství. Má hierarchickou strukturu – nejníže stojí okresní státní zastupitelství, pak následují krajská a vrchní a na samé špici se nachází Nejvyšší státní zastupitelství. Tento vrcholný úřad sídlí v Brně a je řízen osobou nejvyššího státního zástupce. Státní zastupitelství obecně plní roli orgánu veřejné žaloby v trestním řízení, přičemž Nejvyšší státní zastupitelství zastupuje obžalobu v trestním dovolání u Nejvyššího soudu. Coby veřejný žalobce realizuje právo státu na stíhání osob, jež se měly dopustit trestných činů, ale vykonává i celou řadu dalších úkolů – dohlíží na podřízené úřady, vyřizuje podněty ke stížnostem a vydává výkladová stanoviska k jednotlivým zákonům.

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, předkládá logo Nejvyššího státního zastupitelství a symboly spravedlnosti v podobě meče a vah. Averzní straně pak vévodí velký státní znak České republiky. Texty na obou stranách uvádějí NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZATUPITELSTVÍ, ČESKÁ REPUBLIKA, 100 Kč, 2024.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22408-711
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
100 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
9 g
Průměr
29 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...