Stříbrná mince 10000 Kč 2022 Založení Velké Prahy stand

Stříbrná mince 10000 Kč 2022 Založení Velké Prahy stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2022 si připomínáme 100. výročí založení Velké Prahy a u příležitosti tohoto jubilea vychází velká pamětní mince. Stříbrná mince České národní banky byla vyražena v kvalitě standard, má nominální hodnotu 10 000 Kč a váží celý jeden kilogram.

Během procházky starou Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany totiž nebývaly jenom názvy pro jednotlivé části Prahy – jednalo se o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až roku 1784. V průběhu 19. století pak došlo k prudkému rozvoji osídlení pražského předměstí. Na začátku 20. století tento rozkvět vyústil v další významnou administrativní změnu, jež měla z nesourodé aglomerace vytvořit urbanisticky a funkčně jednotný městský celek. Roku 1922 vznikla takzvaná Velká Praha, do které nově patřilo 37 blízkých obcí a osad – Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Karlín, Košíře, Královské Vinohrady, Libeň, Nusle, Smíchov, Vršovice, Vysočany, Žižkov a další. Počet obyvatel hlavního města se přes noc ztrojnásobil a jeho rozloha se zvětšila více než osmkrát. Z Prahy se stala metropole světového formátu.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise ocenila především velmi detailní ztvárnění městských znaků, které na reverzní straně obklopují mapu Prahy, a nádherné provedení historického znaku hlavního města, který vévodí averzu mince.

Všechny české mince – pamětní a oběžné – razí jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22207-711
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
10000
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
100 mm
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...