1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná mince 200. výročí vydání románu Frankenstein UK …
Zpět

Stříbrná mince 200. výročí vydání románu Frankenstein UK 2018 proof

Cena (včetně DPH)
2 090 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
84185-721


Royal Mint UK18FRSP

V roce 2018 uplynulo 200 let od vydání románu se světoznámým názvem Frankenstein (a méně známým podtitulem „neboli moderní Prométheus“). Při této příležitosti vydala anglická mincovna The Royal Mint stříbrnou pamětní minci.

Hororový příběh z pera Mary Shelleyové, anglické spisovatelky tvořící v období romantismu, vypráví o mladém ambiciózním vědci jménem Viktor Frankenstein, kterého touha po poznání dovede k experimentu, při němž stvoří umělého člověka. Ohyzdné monstrum oplývá nadlidskou silou, ale také dychtí po lásce a porozumění. Svět ho však odmítá přijmout – lidé se ho bojí a jediné, čeho se od nich dočká, je krutost. V zoufalství se proto rozhodne pomstít svému tvůrci. Oba osamělí muži se pak snaží navzájem zničit… Díky nadčasovým otázkám, jakými jsou odpovědnost stvořitele za své dílo či bezohlednost člověka v honbě za technologickým pokrokem, se román stal fenoménem. Ovlivnil kulturu napříč žánry, položil základ vědeckofantastické literatury a byl více než stokrát zfilmován.

Výtvarník Thomas T. Docherty při tvorbě reverzní strany mince odolal pokušení vyobrazit netvora a přišel s originálním nápadem – křivkou EKG, která tvoří nápis FRANKENSTEIN. Averzní strana mince pak předkládá atributy jejího emitenta – portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 2 POUNDS (GBP).

Mince je uložena do elegantní krabičky spolu s anglickým bookletem přibližujícím hororový kult.

Materiál
Stříbro
Váha
12 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
28,4 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84185-721
Emisní náklad
8000 ks
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Nominální hodnota
dvě libry