Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České astronomické společnosti stand

Stříbrná mince 200 Kč 2017 Založení České astronomické společnosti stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
prosinec 2017
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2017 vydala Česká národní banka celkem šest stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč vyražených v provedení standard. Motivem poslední z nich je 100. výročí založení České astronomické společnosti.

Vznik České astronomické společnosti se datuje do roku 1917, tedy do časů první světové války. Představitelé Rakouska-Uherska sice nebyli myšlence národního sdružení příliš nakloněni, ale skupina astronomů, kteří chtěli svou vášeň přiblížit široké veřejnosti, se tím nenechala odradit. Po vzniku samostatného státu Čechů a Slováků začala tuzemská astronomie vzkvétat. Její budoucnost byla ohrožena za druhé světové války, kdy nacisté uzavřeli vysoké školy, ale přípravy poválečné generace profesionálních astronomů se naštěstí ujala právě astronomická společnost. Po válce začal zájem o astronomii strmě stoupat, mimo jiné díky rozvoji kosmonautiky, ale zásahem komunistického režimu došlo na několik desetiletí k zpřetrhání vazeb s okolním světem i jeho astronomy. Po sametové revoluci se ČAS znovu stala platnou součástí světové astronomické obce a i v současnosti, celých 100 let od založení, nadále dbá o rozvoj českého hvězdářství a pomáhá vzdělávat mladé talenty, které nás reprezentují po celé planetě.

Reliéf stříbrné mince je dílem výtvarníka, pedagoga a mentora mladých medailérů MgA. Josefa Oplištila. Averzní straně vévodí dva zrcadlové obrazy lva – pozitivně vyobrazený lev je heraldickým znakem České republiky, negativně provedená šelma pak symbolizuje souhvězdí Lva, latinsky Leo. Reverz je věnován logu České astronomické společnosti stylizovanému do podoby hvězdy, okolo které krouží planeta.

Všechny mince České republiky jsou raženy v České mincovně v severočeském Jablonci nad Nisou.
 

Specifikace

Číslo
21708-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...