1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2018 Jan Brokoff proof
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Jan Brokoff proof

Cena (včetně DPH)
565 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21807-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

V roce 2018 uplynulo 300 let od úmrtí Jana Brokoffa, proslulého barokního sochaře. U příležitosti tohoto kulatého jubilea vychází stříbrná pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená ve špičkové kvalitě proof.

Jan Brokoff žil mezi léty 1652 a 1718 a zanechal po sobě řadu sochařských děl s nejrůznějšími náměty. Jeho nejznámějším a nejvýznamnějším počinem se stala socha svatého Jana Nepomuckého. Na objednávku šlechtice Gottfrieda Daniela Wunschwitze, jehož rodina měla středověkého mučedníka v mimořádné úctě, nejprve Brokoff vytvořil dřevěnou skulpturu, a to na základě terakotové předlohy. Drobnou sošku vídeňského sochaře Matthiase Rauchmillera převedl do životní velikosti a dotvořil do nejmenších detailů – zejména v trpitelském výrazu vousaté tváře obrácené k nebesům. Dřevěné dílo, které se dochovalo do dnešních dní, se záhy stalo předmětem náboženského uctívání, ale jeho hlavním účelem bylo posloužit při odlévání bronzové sochy. Protože v Praze chyběla potřebná kovolitecká dílna, práce se zhostil norimberský zvonař Wolf Jeroným Herold. Ikonické vyobrazení Jana Nepomuckého pak bylo umístěno na Karlově mostě, kde ho po staletí obdivují poutníci, turisté, milovníci umění i lidé, kteří věří, že jim světec pomůže splnit přání.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní stranu mince věnoval soše svatého Jana Nepomuckého na podstavci. Nezbytný opis ČESKÁ REPUBLIKA originálně umístil kolem světcovy svatozáře. Reverzní strana pak svou kompozicí odpovídá averzu a předkládá barokně pojatý svislý text JAN BROKOFF doplněný letopočty 1718 a 2018.

Všechny české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.
 

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21807-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2018
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč