Stříbrná mince 200 Kč 2018 Jan Brokoff stand

Cena (včetně DPH)
465 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21807-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rovná tři staletí – právě tolik času uplynulo v roce 2018 od úmrtí proslulého barokního sochaře Jana Brokoffa. Jako připomínku kulatého jubilea vydává Česká národní banka stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě standard.

Jan Brokoff pocházel z německé rodiny žijící v Uhrách – ve slovenské Spišské Sobotě –, ale za své umělecké působiště si vybral české země – zejména jejich hlavní město. Přestože byl vychováván v protestantské víře, během svého působení v Praze se rozhodl přestoupit na víru katolickou. Pravděpodobně proto, aby mohl v metropoli, která tehdy luteránům nepřála, svobodně tvořit. Roli v jeho náboženské konverzi ale mohla sehrát také práce na skulptuře proslulého zpovědníka Jana Nepomuckého, který střežil tajemství své královny i za cenu vlastního života. Bronzová socha byla vztyčena na Karlově mostě (nedaleko místa, odkud byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy) v roce 1683, tedy dlouho před oficiálním svatořečením středověkého mučedníka roku 1729. Obratem se stala takřka závazným vyobrazením světce, které sloužilo jako vzor sochařům a malířům nejen u nás, ale v celé Evropě.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži České národní banky, umístil na averzní stranu mince právě sochu svatého Jana Nepomuckého na podstavci a světcovu svatozář vtipně doplnil nezbytným opisem ČESKÁ REPUBLIKA. Na reverzní straně, která svou kompozicí kopíruje averz, se pak nachází svislý text JAN BROKOFF, který je doplněn historizujícím dekorem s barokními detaily a letopočty 1718 a 2018.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

 

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21807-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2018
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč