Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2018 Jan Brokoff stand
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Jan Brokoff stand

Cena (včetně DPH)
465 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21807-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rovná tři staletí – právě tolik času uplynulo v roce 2018 od úmrtí proslulého barokního sochaře Jana Brokoffa. Jako připomínku kulatého jubilea vydává Česká národní banka stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě standard.

Jan Brokoff pocházel z německé rodiny žijící v Uhrách – ve slovenské Spišské Sobotě –, ale za své umělecké působiště si vybral české země – zejména jejich hlavní město. Přestože byl vychováván v protestantské víře, během svého působení v Praze se rozhodl přestoupit na víru katolickou. Pravděpodobně proto, aby mohl v metropoli, která tehdy luteránům nepřála, svobodně tvořit. Roli v jeho náboženské konverzi ale mohla sehrát také práce na skulptuře proslulého zpovědníka Jana Nepomuckého, který střežil tajemství své královny i za cenu vlastního života. Bronzová socha byla vztyčena na Karlově mostě (nedaleko místa, odkud byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy) v roce 1683, tedy dlouho před oficiálním svatořečením středověkého mučedníka roku 1729. Obratem se stala takřka závazným vyobrazením světce, které sloužilo jako vzor sochařům a malířům nejen u nás, ale v celé Evropě.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži České národní banky, umístil na averzní stranu mince právě sochu svatého Jana Nepomuckého na podstavci a světcovu svatozář vtipně doplnil nezbytným opisem ČESKÁ REPUBLIKA. Na reverzní straně, která svou kompozicí kopíruje averz, se pak nachází svislý text JAN BROKOFF, který je doplněn historizujícím dekorem s barokními detaily a letopočty 1718 a 2018.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

 

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21807-750
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2018
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč