Stříbrná mince 200 Kč 2018 Založení Národního muzea proof

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Založení Národního muzea proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2018

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2018 si připomínáme rovná dvě staletí existence naší největší a nejvýznamnější muzejní instituce – Národního muzea. Česká národní banka toto jubileum nemohla opomenout a vydala stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v mimořádné kvalitě proof.

Za dobu své existence Národní muzeum nashromáždilo miliony nenahraditelných exponátů z nepřeberné řady oborů – od přírodních věd po společenské. Nechybí mezi nimi například 105 tisíc let starý výlitek mozkovny neandertálce či kompletní velrybí kostra. S muzeem jsou nerozlučně spjaty dějiny české numismatiky a stejně významný podíl mělo na rozvoji české archeologie a paleontologie. Po dvě staletí představuje bohatost a hloubku našich dějin a dokazuje, že česká věda si ve srovnání s bádáním světových národů v ničem nezadá.

Ukázku pokladů, které můžeme ve sbírkách Národního muzea nalézt, předkládá mince zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně dvousetkoruny jsou ztvárněny dvě pomyslné vitríny obsahující kostru plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy – vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana mince je pak věnována dvěma budovám Národního muzea – historické a nové.

Všechny české mince jsou raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21802-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...