Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Aleš Hrdlička proof

Cena (včetně DPH)
575 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21908-721


V roce 2019 si připomínáme 150. výročí narození Aleše Hrdličky, jednoho z nejvýznamnějších vědců s českými kořeny. Světoznámému antropologovi je při této příležitosti věnována stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v provedení proof.

Psal se rok 1882, habsburská monarchie se stále ještě vzpamatovávala z prohrané války s Pruskem a její obyvatelé strádali. Řadu z nich přiměla chudoba k emigraci – mezi nimi i rodinu truhláře Hrdličky. Jejím cílem se stal Nový svět, který lákal na svůj americký sen. Nejstarším ze sedmi Hrdličkových dětí byl Alois. Chlapec, který se narodil 30. března 1869 v Humpolci, od malička projevoval mimořádný studijní talent, ale jeho začátky za velkou louží byly krušné. Přes den pracoval v tabákové továrně a po večerech navštěvoval střední školu s kurzy angličtiny. Velká zátěž si nakonec vybrala svou daň a mladík, který si změnil jméno na Aleše, jak mu všichni říkali, těžce onemocněl. Jistě netušil, že v tom okamžiku se začaly psát dějiny moderní antropologie. Ošetřující lékař si totiž všiml Hrdličkova nadání pro vědu a namísto obchodu mu doporučil studovat medicínu. Již během studia Hrdličku přitahovala nově vznikající věda zabývající se poznáním člověka po stránce fyzické, psychické, sociální i kulturní. Antropologie se stala jeho posláním a život zasvětil zkoumání původu a postupného rozšíření člověka po planetě.

Autorem realizovaného výtvarného návrhu přihlášeného do soutěže České národní banky se stal medailér Asamat Baltaev, DiS. Odborná komise ocenila „mimořádně povedený portrét Aleše Hrdličky a kvalitní vyobrazení vývojové řady člověka“.

Výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21908-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
březen 2019
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč