1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2019 Aleš Hrdlička proof
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Aleš Hrdlička proof

Cena (včetně DPH)
575 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21908-721


V roce 2019 si připomínáme 150. výročí narození Aleše Hrdličky, jednoho z nejvýznamnějších vědců s českými kořeny. Světoznámému antropologovi je při této příležitosti věnována stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v provedení proof.

Psal se rok 1882, habsburská monarchie se stále ještě vzpamatovávala z prohrané války s Pruskem a její obyvatelé strádali. Řadu z nich přiměla chudoba k emigraci – mezi nimi i rodinu truhláře Hrdličky. Jejím cílem se stal Nový svět, který lákal na svůj americký sen. Nejstarším ze sedmi Hrdličkových dětí byl Alois. Chlapec, který se narodil 30. března 1869 v Humpolci, od malička projevoval mimořádný studijní talent, ale jeho začátky za velkou louží byly krušné. Přes den pracoval v tabákové továrně a po večerech navštěvoval střední školu s kurzy angličtiny. Velká zátěž si nakonec vybrala svou daň a mladík, který si změnil jméno na Aleše, jak mu všichni říkali, těžce onemocněl. Jistě netušil, že v tom okamžiku se začaly psát dějiny moderní antropologie. Ošetřující lékař si totiž všiml Hrdličkova nadání pro vědu a namísto obchodu mu doporučil studovat medicínu. Již během studia Hrdličku přitahovala nově vznikající věda zabývající se poznáním člověka po stránce fyzické, psychické, sociální i kulturní. Antropologie se stala jeho posláním a život zasvětil zkoumání původu a postupného rozšíření člověka po planetě.

Autorem realizovaného výtvarného návrhu přihlášeného do soutěže České národní banky se stal medailér Asamat Baltaev, DiS. Odborná komise ocenila „mimořádně povedený portrét Aleše Hrdličky a kvalitní vyobrazení vývojové řady člověka“.

Výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21908-721
Datum emise
březen 2019
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč