1. Eshop
  2. Pro sběratele
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2019 Sestrojení prvního …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5 proof

Cena (včetně DPH)
575 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21903-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

Bohemia B-5 byla prvním letounem československé výroby. Poprvé vzlétla 27. dubna 1919 a u příležitosti 100. výročí této události vydává Česká národní banka stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou ve špičkové kvalitě proof.

Konstruktérem stroje s označením B-5 byl inženýr Oldřich Haller, který působil v plzeňském spolku leteckých nadšenců s názvem Bohemia. Letoun byl i na tehdejší poměry malý. Šlo o dvoumístný dvouplošník s dvoulistou dřevěnou vrtulí, otevřenou kabinou a plátěným potahem. Jako základ pro jeho stavbu údajně posloužily komponenty z vyřazeného stroje rakouského nebo německého původu. Řadu dílů pro stavbu poskytli plzeňští příznivci aviatiky – plechový kryt přídě dodal instalatérský závod, vrtuli karosárna a potah ušily sestry jednoho z mechaniků. Řadový, vodou chlazený čtyřválec NAG byl německý, ale konstrukčně šlo o motor používaný v průkopnických letounech bratří Wrightů. Po úpravách inženýra Hallera vzrostla jeho výkonnost o 20 % na 40 koní. Motor dokonce přežil tragickou havárii a letounu sloužil až do posledního dechu. I když pak byla Bohemia B-5 přestavěna na módní jednomístný kluzák, do sbírek Národního technického muzea, kde ji můžeme obdivovat dodnes, se dostala se svým původní m motorem.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který má s technickými a obzvláště leteckými tématy bohaté zkušenosti. Odborná komise ocenila „velmi kvalitní a detailní ztvárnění letounu a jeho schémat včetně bočního pohledu na motor NAG“.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21903-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
duben 2019
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč