Stříbrná mince 200 Kč 2019 Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5 stand

Stříbrná mince 200 Kč 2019 Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2019 si připomínáme 100. výročí vzniku Bohemie B-5 – prvního letounu československé výroby. Při této příležitosti vychází stříbrná pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Premiérový let aeroplánu B-5, který zkonstruovalo sdružení plzeňských nadšenců s názvem Bohemia, se uskutečnil na letišti Bory u Plzně 27. dubna 1919 v režii Rudolfa Polaneckého, zkušeného pilota, který si ze služby v rakousko-uherském vojenském letectvu odnesl vyznamenání za statečnost. Záhy se dvoumístný dvouplošník představil plzeňské veřejnosti, když při oslavách Prvního máje z nebe pršely letáky propagující aeronautiku. Bohemia B-5 pak sloužila k výcviku nových pilotů a zúčastnila se vítání prezidenta Masaryka, který západočeskou metropoli navštívil 17. května. Závěr tohoto oslavného letu však skončil tragicky – letoun havaroval a v jeho kokpitu našel smrt pilotní žák. Ani to zapálené konstruktéry neodradilo, a přestože museli prakticky znovu postavit trup, za pouhých šest týdnů byl stroj opět schopen letu. Později se jeho novým domovem stalo pražské letiště Kbely, kde sloužil k výuce i zábavě. Po Polaneckého smrti při letecké nehodě se spolek Bohemia rozpadl a letoun odkoupil továrník Jaroslav Wiesner, který ho přestavěl na jednomístný kluzák. Nakonec si Bohemia B-5 našla cestu do sbírek Národního technického muzea, kde ji můžeme obdivovat i o sto let později.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal akademický sochař Zbyňek Fojtů. Jeho mince předkládá perspektivní pohled na letoun a čtveřici technických výkresů – schéma motoru NAG a pohledy zepředu, zboku a shora.

Všechny české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21903-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...