Stříbrná mince 200 Kč 2020 Božena Němcová proof

Stříbrná mince 200 Kč 2020 Božena Němcová proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
leden 2020

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce 2020 si připomínáme 200. výročí narození Boženy Němcové. Česká národní banka při této příležitosti vydává stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě proof. Pohnutý životní příběh Boženy Němcové zná každý školák, ale jaký je příběh její mince?

Akademický sochař Jiří Harcuba
již není mezi námi, ale stále nás překvapuje – sedm let poté, co tento mistr sklářského a medailérského řemesla vydechl naposledy, se jeho dílo objevuje na pamětní minci. Reliéf s motivem Boženy Němcové Harcuba vytvořil již v roce 1994 pro minci, která měla vyjít v roce 1995 – při příležitosti 175. výročí narození nejslavnější české spisovatelky. Česká národní banka se však tehdy rozhodla, že minci nakonec nevydá. Proč? Důvody byly dva. Prvním byl Harcubův charakteristický výtvarný styl, který zkrátka není pro každého. Druhým byly opakovaně vyvolávané dohady o skutečném datu narození Boženy Němcové, na kterém se odborníci ne a ne shodnout. O čtvrt století později vášně vychladly a Česká národní banka se rozhodla řádně oslavit 200. výročí narození Boženy Němcové. I když je to v českém mincovnictví výjimkou, nevypsala výtvarnou soutěž a rozhodla se oprášit návrh Jiřího Harcuby…

Reverzní straně mince vévodí portrét Boženy Němcové v levém profilu doplněný jejím jménem a výročními letopočty 1820–2020. Averzní strana je věnována nominální hodnotě 200 Kč, nápisu ČESKÁ REPUBLIKA a heraldickým zvířatům z velkého státního znaku, která rovněž nesou Harcubův nezaměnitelný rukopis.

Všechny české mince razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22002-721
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...