Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský stand

Stříbrná mince 200 Kč 2021 Jan Janský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Cena
575 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

V roce, kdy si připomínáme 100. výročí úmrtí Jana Janského, vychází stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražena v kvalitě standard.

Jan Janský byl český vědec – psychiatr a neurolog –, který se pustil do zkoumání krve s nadějí, že objeví tajemství psychických poruch. Otestoval krev tří tisíc lidí, ale její spojitost s nemocnou duší ve své studii neprokázal. Zato však dospěl k převratnému poznání čtyř krevních skupin. Význam svého objevu si bohužel neuvědomil, a tak ho ani neuplatnil v praxi. Na začátku 20. století po podání transfuze umíraly přibližně tři čtvrtiny pacientů a v nadcházející první světové válce mohl Janského objev zachránit obrovské množství životů. Naštěstí šli v jeho stopách další lékaři…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil společný návrh dvou medailérů – Asamata Baltaeva, DiS., a Jiřího Hanuše, DiS. Odborná komise ocenila zejména „současné označení krevních skupin (0, A, B a AB) na líci a zdařilou kompozici portrétu a nápisu v podobě římského čísla IV na rubu“.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22101-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...