Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Stříbrná mince 200 Kč 2022 Gregor Mendel stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2022

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, vychází u příležitosti 200. výročí narození Gregora Mendela.

Gregor Mendel,
slezský přírodovědec, mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně, se od roku 1856 zabýval experimenty s dědičností. Pro své vědecké bádání si vybral hrách setý. Důvod, proč zvolil tuto obyčejnou rostlinu, byl jednoduchý – hrách vykazuje snadno pozorovatelné charakteristiky a lze ho jednoduše uměle oplodnit. V průběhu deseti let Mendel vypěstoval na třicet tisíc exemplářů, které vzájemně křížil. Pozoroval u nich například tvar a barvu semen, která mohla být kulatá a hranatá nebo žlutá a zelená, a s postupem času odhalil základní zákony dědičnosti. Mendelovi současníci přelomovou teorii, kterou bylo možné aplikovat na rostliny i zvířata, ignorovali, ale v roce 1900 byla znovu objevena. Nová nauka byla zprvu označována jako mendelismus, ale záhy se vžil jiný termín, který je dnes všeobecně známý – genetika.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Zatímco reverzní straně mince vévodí portrét Gregora Mendela s brýlemi, averzní strana předkládá hrachové lusky. Protože Mendel experimentoval ještě s křížením včel, najdete na obou stranách mince šestiúhelníkovou kompozici, která evokuje včelí plástev. Dalším výrazným motivem je grafické znázornění třetího Mendelova zákona nezávislého výběru.

Výhradním výrobcem českých mincí – pamětních i oběžných – je jablonecká Česká mincovna.

Specifikace

Číslo
22202-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...